Sunt de acord

Accesibilitate

Încadrarea administrativă a comunei Grozești, județul Iași

Amplasare comuna Grozești, județul Iași

Comuna Grozești este situată în partea de sud-est a teritoriului judeţului Iași, pe malul râului Prut, fiind localitate de frontieră și are ca vecini:

•    la nord - comuna Prisăcani;
•    la est - Republica Moldova;
•    la sud - comuna Gorban;
•    la vest - comuna Răducăneni

Din punct de vedere administrativ, comuna Grozești este formată din trei localități: Grozești, Sălăgeni și Colţu Cornii. Reședința comunei se găsește în localitatea Grozești, în acest loc se găsesc principalele obiective administrative și socio-culturale precum: primăria comunei Grozești, dispensarul uman, postul de poliție, societăți comerciale.

Faţă de municipiul Iași, comuna Grozești este situată la o distanţă de cca. 50 km pe DJ 249 sau DN 28 - DJ 24 F.