Sunt de acord

Formulare
Accesibilitate

Economia locală a comunei Grozești, județul Iași

Economia locală este susținută în principal de către agricultură, fiind urmată de către comerț cu amănuntul, administrație publică, învățământ, sănătate, transport. Conform datelor statistice de pe Institutul Național de Statistică, se constată că în cadrul fondului funciar al comunei Grozești suprafața cea mai mare este deținută de teren arabil (1556 ha), urmată de către terenuri neagricole (519 ha), pășuni (434 ha) și păduri și vegetaţie forestieră (16 ha). Suprafața ocupată cu construcții deține în cadrul fondului funciar o suprafață de 94 ha, în timp ce terenurile degradate și neproductive ocupă o suprafață de 122 ha. Celelalte categorii de folosință a terenului dețin suprafețe cuprinse între 44 - 87 ha. În funcție de forma de proprietate, respectiv proprietari privați, situație fondului funciar al comunei Grozești se prezintă după cum urmează: suprafețele cele mai mari sunt deținute de terenuri arabile (1550 ha), pășuni (434 ha), fânețe (70 ha) și terenuri neagricole total (111 ha). În timp ce suprafața ocupată cu construcții deține 62 ha, fiind urmată de suprafața ocupată cu vii și pepiniere viticole (44 ha), respectiv păduri și altă vegetație forestieră (42 ha). Principalele culturi care se cultivă pe teritoriul comunei Grozești sunt reprezentate de către culturile de grâu și secară, porumb, floarea soarelui, cartofi și legume. Producția agricolă este reprezentată în principal de cultura de porumb ce deține o cantitate anuală cuprinsă în intervalul 950-2799 tone, urmată pe locul doi de producția de legume cu o cantitate cuprinsă între 595 tone și 1917 tone. Pe ultimul loc se situează producția de floarea soarelui, ce deține o cantitate anuală cuprinsă în intervalul 52-1373 tone legume. În ce privește producția totală de struguri, aceasta deține o cantitate anuală semnificativă cuprinsă între 176 - 308 tone. Din punct de vedere al producției de fructe, la nivelul comunei Grozești cantitatea produsă este cuprinsă între 111-174 tone. Din punct de vedere zootehnic, pe raza comunei Grozești principalele categorii de animale sunt reprezentate de către ovine, bovine, porcine și păsări, acestea constituind un segment foarte bine reprezentat în economia comunei. Principala categorie de animale care deține cel mai mare efectiv este reprezentată de către păsări, a cărui număr prezintă o creștere continuă în fiecare an, fiind urmată pe locul doi de către ovine. Pe locul trei se situează categoria bovinelor și este urmată de către porcine. În ce privește producția agricolă animală, aceasta este reprezentată în principal de producția de lapte de vacă ce deține cantități anuale cuprinse între 9702-10512 hectolitri lapte. Pe locurile doi și trei se clasează producția de lână respectiv producția de ouă, fiind urmate de către greutatea în viu a animalelor destinate sacrificării pentru consum. Sectorul terțiar este reprezentat în principal de activități de comerț și servicii publice către populație (bar).